Template Joomla scaricato da Joomlashow

obiectivele proiectului

la biblioteca di  babeleBiblioteca Babel. Parcursuri "in culori" de cuvinte, imagini si muzica este un proiect care urmareste sa promoveze integrarea prin spazii si locuri de cultura a strainilor - care implica adultii si copii - prezenti pe teritoriul Lodi intrun mod larg de schimb reciproc: de o parte cu aprofundarea cunostintelor din tara gazda, iar pe de alta parte aducere la cunostinta despre propriile culturi.

Trei biblioteci , opt asociatii si o parohie s-au alaturat intr-un scop comun de a reusi sa ajute politicele sa iasa din sfera strict "sociala" pentru a le aduce in acel ambient cultural care apare tot mai mult , ca o baza corecta pentru o citatenie activa si constienta.

Deci iata ca proiectul se va desfasura timp de doua luni in zeci de initiative: postatii de internet, achizitionare de carti, ziare si publicatii periodice in limba originara, prelungirea orelor de program a serviciilor de informatie si o serie de evenimente pe tema:

Babel calatorii, Babel tineri, Babel poezie&muzica, Babel femei, Babel film, BabeleinFest.

In cele din urma un portal multilingue va conduce toti cei interesati prin diferitele domenii si in calendarul de evenimente oferind instrumente de a aprofunda prin sugestii bibliografice si link-uri de interes general si specific.

"culori " bune tuturor !

Biblioteca Babel este un proiect realizat cu contributia:
Fondazione Cariplo Fondazione Vodafone